Psychoterapie

Psychoterapie

Často jsou mezi lidmi předsudky vůči pojmu psychoterapie. Nedivím se. Sám jsem je dlouhá léta měl. A možná právě proto napřed zkusím sdělit, co psychoterapie není.

  • Psychoterapie není osobní selhání.
  • Psychoterapie není jen pro lidí trpící vážnou psychickou poruchou či patologií.
  • Psychoterapie není prováděna jen psychiatry v bílých pláštích.

Co tedy psychoterapie je?

Jedná se o proces, ve kterém můžete pochopit, proč se Vám nežije lehce a dobře. Neexistuje žádné objektivní měřítko, jak velký je Váš problém. Existuje pouze a jen Váš subjektivní pocit. Ve srovnání s ostatními a hlavně v jejich vidění můžete řešit zdánlivé banality, ale pokud kvůli nim nemůžete spát, máte zažívací problémy, zažíváte pocity nervozity, úzkostí, či depresivní nálady, je to rozhodně důvod, abyste s tím něco začali dělat. Nikdo neví přesně, jak se cítíte a jak Vám je, než vy sami.

Navíc často nefungují jednoduché tipy a rady cílící pouze na vnější chování. Pokud je příčina Vaší nepohody hluboko uvnitř, jakékoliv rady a tipy na změnu chování fungují jen krátkodobě a s obrovským energetickým výdejem. To znamená, že jakmile se Vaše energie na pozornost vůči Vašemu chování vyčerpá, navrátíte se zpět k původnímu modelu žití, ale mnohem vyčerpanější a náchylnější k dalšímu prohloubení a rozšíření původních potíží.

V psychoterapeutickém procesu se spolu podíváme velmi otevřeně na skutečnou příčinu Vašich potíží. Bez předsudků, hodnocení či odsuzování. Je to často místo a čas, kdy si o svých pocitech, prožitcích a životní situaci může člověk promluvit poprvé v životě. Navíc prostředí bezpečném, empatickém a přijímajícím a v tempu, které je právě tak rychlé, jak rychlý je Váš proces poznávání Vás sebe samých.

Kontaktujte mě pro více informací o psychoterapii.

Musím, nebo chci?

Musím, nebo chci?

S klienty se často zabýváme tématem svobody, svobodné vůle a svobody rozhodování. Jaký je vlastně …

Číst dál…

Co je to symbol?

Co je to symbol?

Symbol umožňuje vyjadřovat situace a skutečnosti, které nás určitým způsobem přesahují a nejdou vyjádřit jednoznačně. …

Číst dál…